به وب سایت سپهر تهویه خوش آمدید.

ساعات کاری ما : شنبه تا پنجشنبه || 09:00 الی 20:00

کانال پلی اورتان

معرفی  کانال از پیش عایق یا PIR

کانالهای از پیش عایق شده یا PIR، یکی از  تکنولوژیهای روز جهت انتقال هوا بوده و در برخی شرایط و مکانها میتواند به  عنوان جایگزین کانالهای گالوانیزه جهت تهویه هوا استفاده شود. جنس این  کانالها از نوعی فوم میباشد که ضخامت آن 20mm بوده و در دو نوع PIR و  فنولیک که هر دو پایه پلی اورتان دارند، تولید می شوند و لایه نازکی از  آلومینیوم دو روی آن را پوشانده است.

تفاوت نوع فنولیک با PIR در این است  که فنولیک تحمل حرارت بیشتری نسبت به PIR دارد.

این نوع کانال ها بسیار سبک میباشند و به دلیل داشتن روکش  آلومینیومی مقاومت خوبی نسبت به رطوبت دارند. یکی دیگر از مزایای این  کانالها نداشتن سر و صدا هنگام ساخت و نصب آنها میباشد. تنها مشکل کانالهای  از پیش عایق شده، عدم استحکام لازم در مقابل ضربه و فشار میباشد و به همین  علّت باید در جای مناسب خود و بطور صحیح مورد استفاده قرار بگیرند.

کانال پلی اورتان (PU:  Polyurethane) و استفاده از آن به عنوان کانال از پیش عایق شده برای  سیستم‌های تهویه مطبوع و داکت اسپلیت جهت بهینه شدن کارایی این سیستم‌ها  امری بسیار موثر است. کانال از پیش عایق شده پلی اورتان حاوی فوم پلی  اورتان (که به پلی یورتان نیز نامیده می‌شود) است که از هر دو طرف به وسیله  روکش آلومینیومی بسته می‌شود.

کانال‌های پیش عایق شده پلی  اورتان دارای ویژگی‌های بسیار مثبت و موثری هستند. در این مطلب به شش مزیت  این نوع کانال‌ها نسبت به کانال‌های سنتی هوا (که معمولا از ورق گالوانیزه  ساخته می‌شوند) می‌پردازیم. پس از مطالعه این مطلب در خواهید یافت که چرا  کانال‌های از پیش عایق شده پلی اورتان به شکل گسترده‌ای برای سیستم‌های  تهویه مطبوع و توزیع هوا از طریق سیستم مرکزی استفاده می‌شوند.

پیش از پرداختن به مزایای ویژه کانال‌های پیش عایق شده پلی اورتان، اجازه دهید ابتدا مروری بر مشخصات این نوع کانال‌ها داشته باشیم.

 

مزایای استفاده از کانال پیش عایق شده پلی اورتان برای سیستم‌های تهویه مطبوع

 1- عایق حرارتی کانال پلی  اورتان با حداقل از دست دادن حرارت (کمتر از 0.022 وات بر متر – کلوین)  باعث مي‌شود که بیشترین کارایی در زمینه حرارتی را بتوانیم برای این نوع  کانال در نظر بگیریم. به همین دلیل است که امروزه نصب کانال‌های پلی اورتان  برای کانال‌کشی داکت اسپلیت و سیستم‌های تهویه مطبوع بسیار فراگیر شده  است.

2- در زمان استفاده از  کانال‌های پلی اورتان، نشتی هوا به حداقل ممکن تقلیل پیدا می‌کند. به این  ترتیب، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف برق را خواهیم داشت. این اتفاق به  دلیل کمتر کار کردن سیستم تهویه مطبوع برای کاهش دما و خنک کردن محیط است و  مصرف انرژی فن سیستم به حداقل می‌رسد.

3- وزن کانال پیش عایق شده پلی  اورتان تا 72 درصد از کانال‌های هوای گالوانیزه سبک‌تر است! همین مسئله  باعث می‌شود که این نوع کانال برای پروژه‌های بازسازی در ساختمان‌های قدیمی  که توان مقاومت در برابر وزن‌های بالا را ندارند، ایده‌آل باشد. به همین  دلیل است که ساخت کانال پلی اورتان در این پروژه‌ها باعث صرفه‌جویی در  هزینه و ایمنی در کار می‌شود.

4- در ساخت کانال پلی اورتان از  پوشش آلومینیومی آنتی باکتریال استفاده می‌شود. به این ترتیب، این نوع  کانال‌های پیش عایق شده در برابر میکروب و زنگ‌زدگی مقاومت بسیار بالایی  دارند. در نتیجه، هم سلامتی مصرف‌کنندگان با این نوع کانال‌ها حفظ می‌شود و  هم طول عمر کانال‌های استفاده شده بسیار بیشتر از کانال‌های گالوانیزه  خواهد بود.

5- کانال‌های پلی اورتان در  هنگام ساخت عایق‌بندی می‌شوند. به این ترتیب، مرحله دوم عملیات نصب در  کانال‌های سنتی برای عایق‌بندی کانال در این‌جا حذف می‌شود. علاوه بر این،  قطعات این کانال‌ها در سایزهای استاندارد و با اتصالات و پیچ و بست‌های  مشخص ارائه می‌شود. همچنین، وزن این کانال‌ها نسبت به کانال‌های سنتی هوا  بسیار کمتر است. همه این عوامل در مجموع باعث می‌شوند که عملیات نصب تنها  در یک مرحله و با سرعت بالا انجام شود. در نتیجه، اجرای پروژه‌های اینچنینی  از نظر زمانی هم به‌صرفه هستند.

6- کانال‌های پیش عایق شده پلی  اورتان بسیار محکم و مقاوم هستند. طول عمر مفید این نوع کانال‌ها بیش از 20  سال برآورد می‌شود. از همین رو، این کانال‌ها برای ساختمان‌های نوساز نیز  بسیار مفید و مقرون به‌صرفه هستند و گاهی هم‌پای خود ساختمان و بدون نیاز  به هزینه تغییر و تعویض، عمر خواهند کرد.

 

معایب کانال های پلی اورتان

-حساس در مقابل برخورد اجسام

-برخلاف باور عموم و توصیه ی فروشندگان  و مجریان کانال های پیش عایق(پلی اورتان)قیمت تمام شده حداقل20درصد بیشتر از کانال های گالوانیزه به همراه عایق الاستومری می باشد.

-عدم صلاحیت برای اجرا در فضای خارج از ساختمان که در صورت اجرا حتما باید با ورق گالوانیزه فلزی کاور شود.

-و....

گروه صنعتی سپهر تهویه با 9سال تجربه ی موفق در زمینه ی ساخت و اجرا کانال های پلی اورتان آماده ی خدمت رسانی به شما سروران عزیز می باشد.

تماس سریع سپهر تهویه واتساپ سپهر تهویه واتساپ سپهر تهویه