به وب سایت سپهر تهویه خوش آمدید.

ساعات کاری ما : شنبه تا پنجشنبه || 09:00 الی 20:00

قوانین اجرای کانال های فلکسیبل

قوانین اجرای کانال های فلکسیبل

در بیشتر مواقع  از کانال های فلکسیبل  به دلیل داشتن قابلیت بالای اجرا،  نسبت به زمان هایی که اصلا نمیشه کانال فلزی گرد و یاد چهار گوش و یا کانال  پلی اورتان اجرا کرد ،می توان استفاده کرد.که این باعث کاهش هزینه ها و  صرفه جویی در زمان اجرا می شود.ولی می توان با یک نصب و اجرا اشتباه ،به  کلی اثر منفی روی سیستم ایجاد کرد .که باعث ایجاد افت فشار زیاد و نویزهای  مزاحم می شود.

در بیشتر پروژه ها ، کانال های تهویه مطبوع توسط طراح به صورتی طراحی می شوند که بالاترین راندمان جریان هوا با حداقل افت فشار  را داشته باشد. اما موقع اجرا این امر عادی هست که نقشه های طراحی شده در محل پروژه به صورت 100درصد قابل اجرا نباشد.و این پیمانکار کانالساز هست که باید بهترین راه حل و نتیجه  و جانمایی برای کانال کشی رو پیشنهاد بدهد و بعد از تایید اجرا نماید.

کانال های فلکسیبل می توانند با قابلیتی که دارند می تواند تعداد زانوها را کاهش دهد و سرعت اجرا را بالا برد.  کانال های فلکسیبل را به راحتی می توان به کانال های چهارگوش و کانال های اسپیرال نصب کرد. اما در صورت رعایت نکردن قوانین زیر می تواند به کلی سیستم کانال کشی را زیر سوال ببرد.

در پایان اجرای یک سیستم کانال کشی همراه با فلکسیبل ضرورت دارد که در پایان کار یک بازرسی چشمی توسط مهندس ناظر انجام شود.

بهتر است در اجرای کانال های فلکسیبل قوانین زیر را رعایت کنیم که با رعایت قوانین زیر به بهترین نتایج خواهیم رسید.

1-استفاده از چسب ها و مواد آب بندی در تمامی محل های اتصال ها

کلیه کانال های انتقال هوا باید با مواد نسوز هوا بندی شوند.کانال های فلکسیبل باید برای نصب از طوقه های فلزی استفاده کرد و به خوبی با بست بسته شوند و در نهایت با نوار چسب آلومینیومی محل اتصال و درز پوشانده شود.هدف انتقال هوای به محل مورد نظر می باشد بدون نشت هوا.

2-استفاده از کانال های فلکسیبل در موارد ضروری

در سیستم های کانال کشی ،اصطکاک هوا با بدنه ی کانال ها تاثیر منفی بسیار زیادی در جریان هوا می گذارد.بر خلاف کانال های چهارگوش و کانالی های اسپیرال،کانال های فلکسیبل را می تواند به راحتی در طول های مختلف کشید و اجرا کرد.اما در نطر داشته باشید که در طول های زیاد کانال های فلکسیبل   باعث افت بیشتر هوا میشود و چون کانال های فلکسیبل به خودی خود دارای سطح داخلی موج دار هستند می تواند به راحتی باعث اصطکاک بیشتر هوا شود.که روی جریان هوای خروجی تاثیر بسیار منفی واهد داشت.

برای داشتن بهترین جریان هوا باید تا حدامکان کوتاه ترین و مستقیم ترین مسیر را انتخاب کنید.بنابراین از خم های تیز بپرهیزید و تا جایی که امکان دارد کانال های فلکسیبل را بکشید که سطح داخی صافی به وجود بیاید.

3-از تابیده گی و پیچ خوردن کانال ها ی فلکسیبل پرهیز کنید.

جریان هوا در کانال های فلکسیبلی که پیچ های تیز و تابیده گی دارند به سختی انجام خواهد شد.و باعث کاهش شدید جریان هوا و گاهی اوقات ایجاد نویزهای مزاحم خواهد شد که این ها هیچکدام آسایش مشتری را به همراه نخواهد داشت.

در خیلی از پروژه ها مشاهده شده که در اثر خم شده گی کانال های فلکسیبل  ،جریان هوا مسدود شده است.لذا حتما نیاز هست قبل از پوشاندن کانال ها و دیگر تاسیسات توسط سقف کاذب،کانال های فلکسیبل اجرا شده از نظر نشتی،تابیده گی و.....توسط ناظر بررسی شود

4-نصب کانال ها توسط ساپورت های مناسب و قابل اطمینان

در زمان عبور جریان هوا از داخل کانال های فلکسیبل،امکان حرکت کانال های فلکسیبل روی سقف و یا به اصطلاح شلاق زدن روی سقف را می تواند داشته باشد. کانال هایی که در سقف نصب می شوند حتما باید باساپورت های مناسب و با کیفیت به سقف متصل گردند.که به راحتی می توانید از تسمه های نوار برش شده ی فلزی جهت ساپورت استفاده کنید.هیچ گاه از سیم مفتولی برای ساپورت استفاده نکنید زیرا احتمال پاره گی وجود دارد. 

راهنمای اجرای ساپورت برای کانال های فلکسیبل

-فاصله ی ساپورت ها هیچ گاه بیش از 4فوت یا120سانتیمتر نباشد

-تسمه های مورد استفاده به عنوان ساپورت کمتر5سانت نباشد.

-به هیچ عنوان از سیم مفتولی به عنوان ساپورت استفاده نکنید.

-در قسمتی هایی که طول کانال کشی به همراه پیچ و خم های زیاد هست ،از ساپورت های بیشتری استفاده کنید و قبل و بعد از خم ها حتما از ساپورت استفاده کنید.

-اجازه ندهید خیز و شک دادن کانال های در بین ساپورت ها بیشتر از5سانت باشد.

-ساپورت ها نباید به قدری محکم دور کانال ها بسته شوند که مانع عبور جریان هوا در کانال ها شوند.

-ساپورت ها نباید حتی عایق خارجی کانال ها را فشرده کند.

تماس سریع سپهر تهویه واتساپ سپهر تهویه واتساپ سپهر تهویه